Mest læste
[Sagprosaanmeldelse]

1 - Sagprosaanmeldelse
En morders bekendelser
2 - Sagprosaanmeldelse
Under tvang - minerydningen ved den jyske vestkyst 1945
3 - Sagprosaanmeldelse
De udvalgte – på flugt for livet
4 - Sagprosaanmeldelse
Kønsballade
5 - Sagprosaanmeldelse
Elevcentreret skoleledelse
6 - Sagprosaanmeldelse
Den store Storm P.-bog
7 - Sagprosaanmeldelse
Drengen der voksede op som hund
8 - Sagprosaanmeldelse
InterView – Introduktion til et håndværk
9 - Sagprosaanmeldelse
Fortrængt grusomhed – Danske SS-vagter 1941-45
10 - Sagprosaanmeldelse
Bourdieu for begyndere

Den store fede feriebog / Jacob Riising / 176 sider
Politikens forlag. ISBN 9788740098624
Anmeldt 13/6 2025, 18:05 af Torben Rølmer Bille

For stor til håndtasken


For stor til håndtasken

« Tilbage venstrestil icon lige marginer icon - icon + icon print icon

Cover

Ferien står for døren og ordet ”ferie” rimer heldigvis stadig i mange hjem med ”bøger”. Vi kender det allesammen, turen frem til destinationen tager altid en del længere end man regner med og mens man frydefuldt og afventende befinder sig i lufthavnen, på toget, på færgen eller på bagsædet af bilen, så er det rart at have noget at fordrive ventetiden med.

Man kunne selvsagt vælge at medbringe den obligatoriske krimi eller thriller, en bog om det sted man skal besøge, men man kunne også vælge at gå all-in og få fat på Den store fede feriebog af Jacob Riising. En bog, der lover at have al den information du overhovedet har brug for og som i følge bogen selv er ”er lige så uundværlig som dit pas” når du skal på ferie.

Det er selvsagt en påstand der skal tages med et gran salt, for alle der kender Jacob Riising ved også, at han er god til både at underholde https://www.kulturkapellet.dk/prosaanmeldelse.php?id=407 og lave sjov med sin læser. Det er jo ikke fordi at indholdet i Den store fede feriebog ikke er godt, men regner man med at få fat i en saglig fagbog, der som en ferieudgave af Grønspættebogen berører alle tænkelige og utænkelige aspekter af begrebet ferie, vil man nok blive en kende skuffet.

Det man så til gengæld får er en sjovt skrevet bog, der forhåbentlig kan forsøde den lange ventetid, inden man når frem til destinationen. Der findes i bogen eksempelvis helt lavpraktiske råd ift. at pakke sin taske, byer rundt om i verden der er sjove at besøge, samt en masse facts, anekdoter og finurlige fortællinger der på den ene eller anden led knytter sig til det at rejse.

Bogen er gennemillustreret af tegner Anders Ladegaard og foruden hans illustrationer er der også en masse fotos af de steder, eller de personer Hr. Riising skrives om. Desuden er der på nærmest alle sider en henvisning til andre steder i bogen hvor du kan læse mere om noget der nævnes i den aktuelle tekst. Dette betyder at du du potentielt kan gå på opdagelse i bogen på kryds og tværs, bare ved at følge henvisningerne. Et alternativ til at læse Den store fede feriebog fra ende til anden. Sidst, men ikke mindst, præsenterer Hr. Riising dig for en række lege og sysler, som du kan hygge dig med sammen med familien, hvis du har behov for en pause fra læsningen.

Endnu en idé til rejsen, én som desværre ikke er med i Hr. Riisings bog (men en han kunne overveje at inkludere i 2. udgave, eller et tip du selv kan skrive det ind i bogen med kuglepen - red.) er et ferietip som Kapellets redaktør benyttede sig af da han var en ganske ung knøs. Ved bogudsalget i starten af året blev der indkøbt en håndfuld bøger, der efterfølgende blev pakket nænsomt ind i anonymt brunt papir og snor. Idet der var gået et halvt år og familien nu skulle på tur, så havde bette Torben for længst glemt hvilke bøger der var blevet indkøbt, så på den vis kunne han give sig den ene bogoverraskelse efter den næste idet familiens bil bevægede sig mod Sydeuropa.

Den store fede feriebog er en uforpligtende, morsom og kulørt bog, der ikke er velegnet til at pakke i end håndbagage, idet den er både ”stor” og ”fed”, men inden nogen anklager anmelder for at udskamme bogen på grund af dens sideantal eller layout, så kan det blive slået fast at det er en skæg bog, der med garanti vil behage langt de fleste i familien. Især de der deler Riisings forkærlighed for farvitser og sproglige finurligeder.

Det er en bog som man – og her tales især om familiens yngste - sagtens kan finde inspiration i, men som de voksne måske også vil synes er sjov at bladre lidt rundt i. Det er jo ikke en teksttung sag og desuden er tonen holdt let og legende hele vejen igennem. Et hyggelig bog, hvis indhold danske unge kunne finde på at betegne som en anelse ”random” til tider.

Forrige anmeldelse
« Under Tysklands førerskab 1 & ... «
Næste anmeldelse
» Hvorfor er jeg stadig single, n... »